Świat Dysku - Terry Pratchett

 

„Świat Dysku” to cykl książek z gatunku fantasy, napisany przez popularnego brytyjskiego pisarza, Terry’ego Pratchett’a, które łączy miejsce akcji – Dysk, płaska powierzchnia spoczywająca na grzbiecie czterech słoni, stojących na skorupie wielkiego żółwia A’Tuina, który płynie spokojnie poprzez wszechświat.

Mogłoby się wydawać, że jest to cykl skierowany ku dzieciom, jednak ze względu na nawiązania do polityki, religii, współczesnej i antycznej kultury itp., ukrytych pod satyrycznym ujęciem akcji i bohaterów, może je czytać odbiorca w dowolnym wieku i każdy znajdzie w nich coś dla siebie. Pratchett zbudował świat Dysku w oparciu o naszą rzeczywistość, można w nim odnaleźć odpowiedniki ziemskich państw i kontynentów, znanych bohaterów – jak np. Conan Barbarzyńca oraz ważnych dla kultury i nauki postaci, takich jak Leonardo Da Vinci.

Książki z serii „Świata Dysku” można czytać niezależnie od siebie, jednakże zazwyczaj dzieli się je na podcykle, których głównymi bohaterami są Rincewind - nieudolny mag, wychodzący cało z każdej opresji, towarzyszący mu Bagaż – inteligentna i groźna walizeczka, poruszająca się na krótkich nóżkach, czarownice, magowie Niewidocznego Uniwersytetu, którzy są momentami równie bezradni i niezgodni co politycy i mnóstwo antropomorficznych personifikacji, np.: Wróżka Zębuszka, bogowie – Bóg Wina, Bóg Kaca, Wiedźmikołaj, a przede wszystkim Śmierć, mówiący tubalnym głosem i lubiący koty.

Po cykl ten powinien sięgnąć każdy, kto potrafi docenić błyskotliwy humor i niebanalną fabułę, bo czyż nie jest interesującym świat, w którym szansa jedna na sto zdarza się w dziewięciu przypadkach na dziesięć?